Frigidaire FRA296ST2 28,500 BTU Room Air Conditioner with 8.5 Energy Efficiency Ratio, 1,960 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds, 24-Hour Timer and Remote Control
Product Description
THIS MODEL HAS BEEN DISCONTINUED. The direct replacement is Model FFRA2822R2.
Frigidaire FRA296ST2 28,500 BTU Room Air Conditioner with 8.5 Energy Efficiency Ratio, 1,960 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds, 24-Hour Timer and Remote Control
Frigidaire FRA296ST2 28,500 BTU Room Air Conditioner with 8.5 Energy Efficiency Ratio, 1,960 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds, 24-Hour Timer and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 28,500/28,000 BTU |
| Dehumidification: | 9.5 Pints/Hour |
| Cool Area: | 1,960 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 8.5 |
| Electrical | |
| Volts: | 230/208 Volts |
| Amps (Cool): | 15.5/16.6 Amps |
| Watts (Cool): | 3,365/3,300 Watts |
| Length of Power Cord: | 5 Ft. Min. / 6 Ft. Max. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI (6-30P) |
| Features | |
| Electronic Controls: | Ready-Select Controls |
| Fan Speeds (Cool / Fan): | 3 / 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On / Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | Yes |
| Remote Control: | Full-Function Remote Thermostat |
| Air CFM (High / Med / Low): | 535 / 485 / 429 |
| Air Direction Control: | Auger Multi-Direction |
| Fresh Air / Exhaust Vent / Closed: | Yes / Yes / Yes |
| Filter Type: | Antimicrobial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Rear Grille: | Yes |
| Window Mounting Kit (Included): | Pleated Quick Mount |
| Certifications | |
| ENERGY STAR: | No |
| Performance: | AHAM |
| Specifications | |
| Refrigerant: | R410A |
| Approx. Shipping Weight: | 152 Lbs. |
| Dimensions | |
| Overall Width: | 26 1/2" |
| Overall Depth: | 26 1/2" |
| Overall Height: | 18 5/8" |
| Window Width: | 31" Min. - 42" Max. |
| Window Height: | 19 1/2" Min. |
| Wall Cutout Width: | 26 3/4" |
| Wall Cutout Thickness: | 10" Max. |
| Wall Cutout Height: | 18 5/16" |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
▪ View all »


