Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 Energy Efficiency Ratio, Remote Temperature Control and Multi-Speed Fan
Product Description
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 Energy Efficiency Ratio, Remote Temperature Control and Multi-Speed Fan
Quick Specs:
| Product Dimensions & Weights | |
| Product Width: | 26 1/2" |
| Product Depth: | 26 1/2" |
| Product Height: | 18 5/8" |
| Approx. Shipping Weight: | 138 lbs. |
| Window Dimensions | |
| Width: | 31" Min. / 42" Max. |
| Height: | 19 1/2" Min. |
| Wall Cutout Dimensions | |
| Width: | 26 3/4" |
| Max. Wall Thickness: | 10" |
| Height: | 18 7/8" |
| Performance | |
| BTU (Cool): | 25,000 / 24,700 |
| Dehumidification: | 8.0 Pints / Hour |
| Cool Area: | 1,672 sq. ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.4 |
| Electrical | |
| Volts: | 230 / 208 |
| Amps (Cool): | 12.0 / 12.8 |
| Watts (Cool): | 2,660 / 2,630 |
| Length of Power Cord: | 5 ft. Min. / 6 ft. Max. |
| Plug Type: | LCDI - 6-20P (NEMA) |
| Features | |
| Electronic Controls: | Ready-Select Controls |
| Fan Speeds: | 3 Cool / 3 Fan |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24-Hour On / Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | Yes |
| Remote Control: | Full-Function Remote Thermostat |
| Air CFM: | 523 High / 482 Med / 438 Low |
| Air Direction Control: | Auger Multi-Direction |
| Fresh Air / Exhaust Vent / Closed: | Yes / Yes / Yes |
| Filter Type: | Antibacterial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Window Mounting Kit (Included): | Pleated Quick Mount |
| Warranty | |
| 5 Year: | Sealed System |
| 1 Year: | Full Parts and Labor |
| Certifications | |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Performance: | AHAM |
| Specifications | |
| Refrigerant: | R410a |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
Frigidaire FRA296ST2 28,500 BTU Room Air Conditioner with 8.5 Energy Efficiency Ratio, 1,96...
▪ View all »


