Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy Efficiency Ratio, 1,672 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer and Remote Control
Product Description
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy Efficiency Ratio, 1,672 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 25,000/24,700 BTU |
| BTU (Heat): | 16,000/13,000 BTU |
| Dehumidification: | 8.0 Pints/Hour |
| Cool Area: | 1,672 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.4 |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 230/208V / 60Hz |
| Amps (Cool): | 12.0/12.8 Amps |
| Watts (Cool): | 2,660/2,630 Watts |
| Amps (Heat): | 22.5/20.0 Amps |
| Watts (Heat): | 4,900/4,000 Watts |
| Length of Power Cord: | 5.0 Ft. - 6.0 Ft. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI, 6-30P |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Center |
| Fan Speed (Cool / Fan / Heat): | 3 / 3 / 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | No |
| Remote Control: | Full Function with Heat |
| Air Discharge: | Top Full-Width |
| Air Direction Control: | 8-Way |
| Fresh Air: | Yes |
| Exhaust Vent: | Yes |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter: | Anti-Bacterial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Rear Grill: | Yes |
| Window Mounting Kit: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Refrigeration: | R410A |
| Warranty: | 1 Year Full; 5 Year Sealed System |
| Certifications | |
| Energy Star: | No |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety UL/CUL (SA11087): | Yes |
| Dimensions and Weights | |
| Overall Width: | 26 1/2" |
| Overall Depth: | 26 1/2" |
| Overall Height: | 18 3/5" |
| Window Width: | 31" Min. - 42" Max. |
| Window Height: | 19 1/2" |
| Wall Cutout Width: | 26 3/4" |
| Wall Cutout Height: | 18 9/10" |
| Max. Wall Thickness: | 10" |
| Product Weight: | 125 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 141 Lbs. |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA296ST2 28,500 BTU Room Air Conditioner with 8.5 Energy Efficiency Ratio, 1,96...
▪ View all »


