Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 640 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer and Remote Control
Product Description
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 640 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 12,000 BTU |
| Dehumidification: | 3.6 Pints/Hour |
| Cool Area: | 640 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.5 |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Top Full-Width |
| Fan Speed (Cool): | 3 |
| Fan Speed (Fan): | 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Remote Control: | Full Function |
| Remote Control Lock: | 2007 Slim Type Frigidaire |
| Air CFM (High): | 500 CFM |
| Motor RPM (High): | 1,300 RPM |
| Air Discharge: | Upper-Top Full-Width |
| Air Direction: | 4-Way |
| Noise Level dB (High): | 61.0 dB |
| Noise Level dB (Med): | 58.5 dB |
| Noise Level dB (Low): | 56.2 dB |
| Exhaust Vent: | Yes |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter Type: | Anti-Bact Mesh |
| Filter Accessory: | Slide-Out |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Unique Accessories Available: | High Window Kit |
| Warranty: | 1 Yr Full/5 Yr Sealed System |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 115V / 60 Hz |
| Amps (Cool): | 12.0 Amps |
| Watts (Cool): | 1,260 Watts |
| Horsepower (Cool): | 1.69 |
| Length of Power Cord (Min./Max.): | 6/6 1/2 Ft. |
| Plug Type: | LCDI 5-15P |
| Certifications | |
| Energy Star Certified: | No |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety Certification: | UL/CUL (SA11087) |
| Refrigeration: | R-410A |
| Dimensions and Weights | |
| Width: | 14 1/2" |
| Depth: | 23" (24 1/2") |
| Height: | 20 1/4" |
| Window Width Min. (Max.): | 15 1/2" |
| Window Height Min. (Max.): | 21 1/2" - 40" |
| Maximum Wall Thickness: | 8 1/2" |
| Product Weight: | 78 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 88 Lbs |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
Frigidaire FRA296ST2 28,500 BTU Room Air Conditioner with 8.5 Energy Efficiency Ratio, 1,96...
▪ View all »


