Frigidaire FRA186MT2 18,500 BTU Room Air Conditioner with 10.7 Energy Efficiency Ratio, 1,170 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds, 24-Hour Timer and Remote Control
Product Description
Frigidaire FRA186MT2 18,500 BTU Room Air Conditioner with 10.7 Energy Efficiency Ratio, 1,170 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds, 24-Hour Timer and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 18,500/18,200 BTU |
| Dehumidification: | 5.5 Pints/Hour |
| Cool Area: | 1,170 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 10.7 |
| Electrical | |
| Volts: | 230/208 Volts |
| Amps (Cool): | 7.9/8.6 Amps |
| Watts (Cool): | 1,730/1,700 Watts |
| Length of Power Cord: | 5 Ft. Min. / 6 Ft. Max. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI (6-15P) |
| Features | |
| Electronic Controls: | Ready-Select Controls |
| Fan Speeds (Cool / Fan): | 3 / 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On / Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | Yes |
| Remote Control: | Full-Function Remote Thermostat |
| Air CFM (High / Med / Low): | 458 / 405 / 344 |
| Air Direction Control: | 4-Way |
| Fresh Air / Exhaust Vent / Closed: | Yes / Yes / Yes |
| Filter Type: | Antimicrobial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Rear Grille: | Yes |
| Window Mounting Kit (Included): | Pleated Quick Mount |
| Certifications | |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Performance: | AHAM |
| Specifications | |
| Refrigerant: | R410A |
| Approx. Shipping Weight: | 124 Lbs. |
| Dimensions | |
| Overall Width: | 23 5/8" |
| Overall Depth: | 25 3/8" |
| Overall Height: | 17 1/16" |
| Window Width: | 26 1/2" Min. - 40 1/2" Max. |
| Window Height: | 18 1/2" Min. |
| Wall Cutout Width: | 23 15/16" |
| Wall Cutout Thickness: | 8" Max. |
| Wall Cutout Height: | 18" |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
▪ View all »


