Frigidaire FRA156MT1 15,100 BTU Room Air Conditioner with 10.7 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 900 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer and Remote Control
Product Description
Frigidaire FRA156MT1 15,100 BTU Room Air Conditioner with 10.7 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 900 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 15,100 BTU |
| Dehumidification: | 3.8 Pints/Hour |
| Cool Area: | 900 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 10.7 |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Center |
| Fan Speed (Cool): | 3 |
| Fan Speed (Fan): | 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | Yes |
| Remote Control: | Full Function / Remote Thermostat |
| Remote Control Lock: | 2007 Slim Type Frigidaire |
| Air CFM (High): | 362 CFM |
| Air CFM (Med): | 317 CFM |
| Air CFM (Low): | 282 CFM |
| Motor RPM (High): | 1,250 RPM |
| Motor RPM (Med): | 1,120 RPM |
| Motor RPM (Low): | 1,000 RPM |
| Air Discharge: | Top Part-Width |
| Air Direction: | 4 Way |
| Noise Level dB (High): | 58.3 dB |
| Noise Level dB (Med): | 56.3 dB |
| Noise Level dB (Low): | 53.6 dB |
| Fresh Air: | Yes |
| Exhaust Vent: | Yes |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter Type: | Anti-Bact Mesh |
| Filter Accessory: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Window Mounting Kit: | Included |
| Warranty: | 1 Yr Full/5 Yr Sealed System |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 115V / 60 Hz |
| Amps (Cool): | 12.0 Amps |
| Watts (Cool): | 1,410 Watts |
| Horsepower (Cool): | 1.89 |
| Length of Power Cord (Min./Max.): | 5/6 Ft. |
| Plug Type: | LCDI 5-15P |
| Certifications | |
| Energy Star Certified: | Yes |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety Certification: | UL/CUL (SA11087) |
| Refrigeration: | R-410A |
| Dimensions and Weights | |
| Width: | 23 5/8" |
| Depth: | 20" (21 3/8") |
| Height: | 17 3/4" |
| Window Width Min. (Max.): | 26 1/2" - 40 1/2" |
| Window Height Min. (Max.): | 18 1/2" |
| Maximum Wall Thickness: | 8.0" |
| Wall Cut-Out Width: | 23 7/8" |
| Wall Cut-Out Height: | 18" |
| Product Weight: | 100 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 112 Lbs. |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
▪ View all »


