Frigidaire FRA12EZU2 12,000 BTU Room Air Conditioner with 11,000 BTU Heat Pump, 9.8 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 640 sq. ft. Cooling Area and 230/208 Volts
Product Description
Frigidaire FRA12EZU2 12,000 BTU Room Air Conditioner with 11,000 BTU Heat Pump, 9.8 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 640 sq. ft. Cooling Area and 230/208 Volts
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 12,000/11,600 BTU |
| BTU (Heat): | 11,500/8,500 BTU |
| Dehumidification: | 2.0 Pints/Hour |
| Cool Area: | 640 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.8 |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 230/208V / 60Hz |
| Amps (Cool): | 5.5/5.5 Amps |
| Watts (Cool): | 1,220/1,170 Watts |
| Amps (Heat): | 15.0/13.5 Amps |
| Watts (Heat): | 3,500/2,800 Watts |
| Length of Power Cord: | 5.5 Ft. - 6.0 Ft. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI, 6-20P |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Center |
| Fan Speed (Cool / Fan / Heat): | 3 / 3 / 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | No |
| Remote Control: | Full Function with Heat |
| Air Discharge: | Top Full-Width |
| Air Direction Control: | 8-Way |
| Fresh Air: | No |
| Exhaust Vent: | No |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter: | Anti-Bacterial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Rear Grill: | No |
| Window Mounting Kit: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Refrigeration: | R410A |
| Warranty: | 1 Year Full; 5 Year Sealed System |
| Certifications | |
| Energy Star: | No |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety UL/CUL (SA11087): | Yes |
| Dimensions and Weights | |
| Overall Width: | 22 3/5" |
| Overall Depth: | 23 3/10" |
| Overall Height: | 15 2/5" |
| Window Width: | 26 7/8" Min. - 36" Max. |
| Window Height: | 16 1/2" |
| Wall Cutout Width: | 23 1/5" |
| Wall Cutout Height: | 16 3/20" |
| Max. Wall Thickness: | 6 1/10" |
| Product Weight: | 82 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 93 Lbs. |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
▪ View all »





