Frigidaire FRA08PZU1 8,000 BTU Room Air Conditioner with 7,200 BTU Heat Pump, 9.8 Energy Efficiency Ratio, 350 sq. ft. Cooling Area, R410A Refrigerant and Remote Control
Product Description
Frigidaire FRA08PZU1 8,000 BTU Room Air Conditioner with 7,200 BTU Heat Pump, 9.8 Energy Efficiency Ratio, 350 sq. ft. Cooling Area, R410A Refrigerant and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 8,000 BTU |
| BTU (Heat): | 3,500 (7,200 HP) BTU |
| Dehumidification: | 1.5 Pints/Hour |
| Cool Area: | 350 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.8 |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 115V / 60Hz |
| Amps (Cool): | N/A |
| Watts (Cool): | 815 Watts |
| Amps (Heat): | 11.6 Amps |
| Watts (Heat): | 1,290 (760 HP) Watts |
| Length of Power Cord: | 6 Ft. - 6.5 Ft. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI, 5-15P |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Center |
| Fan Speed (Cool / Fan / Heat): | 3 / 3 / 1 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | No |
| Remote Control: | Full Function with Heat |
| Air Discharge: | Top Full-Width |
| Air Direction Control: | 8-Way |
| Fresh Air: | No |
| Exhaust Vent: | No |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter: | Anti-Bacterial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Cabinet Louvers: | Yes |
| Rear Grill: | No |
| Window Mounting Kit: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Refrigeration: | R410A |
| Warranty: | 1 Year Full; 5 Year Sealed System |
| Certifications | |
| Energy Star: | No |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety UL/CUL (SA11087): | Yes |
| Dimensions and Weights | |
| Overall Width: | 22 3/5" |
| Overall Depth: | 23 3/10" |
| Overall Height: | 15 2/5" |
| Window Width: | 26 7/8" Min. - 36" Max. |
| Window Height: | 16 1/2" |
| Wall Cutout Width: | 23 1/5" |
| Wall Cutout Height: | 16 3/20" |
| Max. Wall Thickness: | 6 1/10" |
| Product Weight: | 71 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 83 Lbs. |
Find Similar Products By Category
Frigidaire FRA084KT7 8,000 BTU Slider Casement Air Conditioner with 10.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA103KT1 10,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with Effortless Temperature...
Frigidaire FRA123KT1 12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 Energy Efficiency ...
Frigidaire FRA226ST2 22,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA256SV2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 1,672 sq. ft. Cooling Area, 9.4 E...
Frigidaire FRA25ESU2 25,000 BTU Room Air Conditioner with 16,000 BTU Heat Pump, 9.4 Energy ...
▪ View all »


