Frigidaire FRA124HT2 12,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 640 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer, Remote Control and 230/208 Volts
Product Description
Frigidaire FRA124HT2 12,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 640 sq. ft. Cooling Area, 24-Hour On/Off Timer, Remote Control and 230/208 Volts
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 12,000 / 9,800 BTU |
| Dehumidification: | 3.5 Pints/Hour |
| Cool Area: | 500 Sq. Ft. |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Top Left Corner |
| Fan Speed (Cool): | 3 |
| Fan Speed (Fan): | 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Remote Control: | Full Function / Remote Thermostat |
| Air CFM (High): | 306 CFM |
| Air CFM (Med): | 279 CFM |
| Air CFM (Low): | 255 CFM |
| Motor RPM (High): | 1,466 RPM |
| Motor RPM (Med): | 1,363 RPM |
| Motor RPM (Low): | 1,257 RPM |
| Air Discharge: | Top Part-Width |
| Air Direction: | 4 Way |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter Type: | Anti-Bact Mesh |
| Filter Accessory: | Slide-Out |
| Window Mounting Kit: | Universal Trim Kit |
| Unique Accessories Available: | Window Mount Kit EA102T, Outside Grill EA109T |
| Warranty: | 1 Yr Full/5 Yr Sealed System |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 230/208V / 60 Hz |
| Watts (Cool): | 1,270 / 1,240 Watts |
| Length of Power Cord: | 6 Ft. |
| Plug Type: | LCDI 6-15P |
| Certifications | |
| Energy Star Certified: | Yes |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety Certification: | UL/CUL (SA11087) |
| Refrigeration: | R-410A |
| Dimensions and Weights | |
| Width: | 24" |
| Depth: | 19" (20 1/2") |
| Height: | 14 1/2" |
| Maximum Wall Thickness: | 18" |
| Wall Cut-Out Width: | 25 1/2" |
| Wall Cut-Out Height: | 15 1/4" |
| Product Weight: | 74 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 85 Lbs. |
Find Similar Products By Category
Friedrich WS13C30 WallMaster Commercial Grade 12600/12300 BTU 230/208V 9.4 EER Thru-The-Wal...
Friedrich US14D30 13,000 BTU Thru-the-Wall Air Conditioner with 8.5 EER, R-410A Refrigerant...
Frigidaire FRA086HT1 8,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-410...
Frigidaire FRA106HT1 10,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA106HT2 10,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
Frigidaire FRA124HT1 12,000 BTU Room Air Conditioner with 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-41...
▪ View all »


