Friedrich US14D30 13,000 BTU Thru-the-Wall Air Conditioner with 8.5 EER, R-410A Refrigerant, 3-Speed Fan, Auto Restart, 24-Hour Timer, Money Saver Setting and Remote Control
Product Description
The Friedrich US14C30 Uni-Fit Series is an 13000 BTU Room Air Conditioner which runs on 230/208 Voltage. The US14C30 has an EER rating of 9.4 and is Energy Star Rated. The US14C30 is a perfect replacement for existing 24 1/2" ,26" or 27" existing wall sleeves. The optional Friedrich USC wall sleeve measures 15 1/2"h x 25 7/8"w x 16 3/4"d and includes the exterior grille.
Environmentally Friendly R-410A Refrigerant Used In All Models
Programmable Controls with 12-Hour Timer Lets you program on/off times. Remote included.
MoneySaver Setting Saves energy by cycling the fan with the compressor.
Three Cooling Speeds, Plus Fan Only Setting
Six-Way Air Flow Control
Seacoast Protection For added durability in coastal climates.
Slide-Out Chassis
Permanent Filter
Auto Re-Start Feature
Features
The Friedrich US14C30 Features:Environmentally Friendly R-410A Refrigerant Used In All Models
Programmable Controls with 12-Hour Timer Lets you program on/off times. Remote included.
MoneySaver Setting Saves energy by cycling the fan with the compressor.
Three Cooling Speeds, Plus Fan Only Setting
Six-Way Air Flow Control
Seacoast Protection For added durability in coastal climates.
Slide-Out Chassis
Permanent Filter
Auto Re-Start Feature
Quick Specs:
| Specifications | |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Room Air Circulation: | 310 CFM |
| Cooling Capacity: | 13,000/12,600 BTU |
| Heating Capacity: | N/A |
| Cooling Amps: | 7.0/7.5 Amps |
| Heating Amps: | N/A |
| Cooling Watts: | 1,530/1,480 Watts |
| Heating Watts: | N/A |
| Moisture Removal: | 4.0 Pints/Hour |
| EER: | 8.5 |
| Volts Rated: | 230/208V |
| Circuit Breaker Rating: | 250V - 15A |
| Plug Face: | NEMA # 6-15P |
| Sleeve Type: | USC |
| Estimated Yearly Operating Cost: | $122 |
| USC Chassis Dimensions and Weights | |
| US Chassis Width: | 24" |
| US Chassis Depth with Front: | 20 1/8" |
| US Chassis Height: | 14 3/8" |
| US Chassis Minimum Extension Into Room: | 3 3/4" |
| Net Weight: | 87 Lbs. |
| USC Sleeve Dimensions | |
| USC Sleeve Width: | 25 7/8" |
| USC Sleeve Depth: | 16 3/4" |
| USC Sleeve Depth with Front: | 20 1/2" |
| USC Sleeve Height: | 15 1/2" |
| USC Sleeve Min. Extension Outside: | 1/2" |
| Thru-the-Wall Finished Hole Dimensions | |
| Width: | 26 1/8" |
| Depth - Max: | 16 1/4" |
| Height: | 15 3/4" |




