This ultra thin 1,000W heater from Soleus Air boasts maximum heating power. It uses micathermic technology to quickly and efficiently heat your room on either the high or low temperature setting. It has an adjustable thermostat for easy operation. To ensure the safety of your family and pets, the heater features tip-over shut-off and overheat protection. The convenient carry handle and casters make it easy to transport the unit from room to room
Features
1,000 watts for effective heating powerMicathermic technology quickly and efficiently heats a roomHigh and low heat settings and an adjustable thermostat let you control the temperature in your roomPower indicator light alerts you when the heater is in operationTip-over shut-off and overheat protection ensure safe operationConvenient carry handle and casters make the unit highly portableSome assembly requiredWarranty: 1 year
Quick Specs:
| Model Number: | HM1-10-32 |
|---|
| Estimated Delivery: | 7-10 Business Days |
|---|
| Color: | Graphite |
|---|
| Type: | Micathermic Heater |
|---|
| Amperage: | 8.33 amps |
|---|
| Voltage: | 120V |
|---|
| Wattage: | 1,000W |
|---|
| Number of Settings: | 2 |
|---|
| Controls: | Manual |
|---|
| Timer: | No |
|---|
| Tip Over Shut-Off: | Yes |
|---|
| Automatic Shut-Off: | Yes (overheat shut-off) |
|---|
| Filter : | No |
|---|
| Casters: | Yes |
|---|
| Heater Type: | Micathermic |
|---|
| Overload Protection: | Yes |
|---|
| Oscillating: | No |
|---|
| Fan Speeds: | 0 |
|---|
| Portable: | Yes |
|---|
| Cord Length: | 6' |
|---|
| Remote Control: | No |
|---|
| Material(s): | Plastic 34%, Metal 66% |
|---|
| ETL Listed: | Yes |
|---|
| ENERGY STAR Qualified : | No |
|---|
| Installation Required: | No |
|---|
| Assembly Required: | Yes |
|---|
| Dimensions: | 18"D x 8 3/5"W x 26"H |
|---|
| Weight: | 8.8 lbs |