This 13,000 BTU evaporative heat pump portable air conditioner with dehumidifier from Soleus Air helps you do your part to help the environment while still cooling your home during the warmer months. The oscillating 3-speed fan and programmable thermostat let you adjust the level of cool. The dehumidifier can remove up to 60 pints of moisture from the air to reduce stickiness. Eco-friendly R-401A refrigerant provides the effective and reliable cooling and features like a 24-hour timer and sleep mode save energy
Features
13,000 BTUs provide efficient cooling (12,500 BTU heat pump)60-pint evaporative dehumidifier keeps the air dry on the stickiest of summer daysOscillating 3-speed fan moves air about the roomProgrammable thermostat lets you adjust the air temperature from 64° to 90°24-hour programmable clock timer and sleep mode help you conserve energyLoss of power protection automatically restarts the unit with programmed settings if power is lostRemote control allows for full operation and programming from across the roomWashable and reusable air filter keeps the air cleanIncludes AC, remote control, double-hose exhaust system, hose and window kit*Warranty: 1 year
Quick Specs:
| Model Number: | PH5-13R-35D |
|---|
| Estimated Delivery: | 7-10 Business Days |
|---|
| Color: | Brushed Silver, Black |
|---|
| Type: | Portable AC |
|---|
| Amperage: | Cooling: 12 amps; Heating 11 amps |
|---|
| Voltage: | 115V/60Hz |
|---|
| Wattage: | Cooling: 1,350W; Heating: 1,180W |
|---|
| BTUs: | Cooling: 13,000 BTU; Heating: 12,500 BTU |
|---|
| Coverage: | 550 sq. ft. |
|---|
| Number of Settings: | 4 |
|---|
| Number of Speeds: | 3 |
|---|
| Controls: | Electronic |
|---|
| Timer: | Clock: 24-Hour |
|---|
| Automatic Shut-Off: | Yes |
|---|
| Filter : | Yes |
|---|
| Filter Type: | Mesh Particulate |
|---|
| Filter Light Reminder: | No |
|---|
| Casters: | Yes |
|---|
| Humidistat Humidity Control: | No |
|---|
| Humidity Control: | Yes |
|---|
| Moisture Control: | Yes |
|---|
| Automatic Coil De-Icer: | No |
|---|
| Air Volume: | 225cfm |
|---|
| Run Time: | Continuous |
|---|
| Heater Type: | Heat Pump |
|---|
| Overload Protection: | Yes |
|---|
| Oscillating: | Yes |
|---|
| Fan Speeds: | 3 |
|---|
| Portable: | Yes |
|---|
| Cord Length: | 74" |
|---|
| Remote Control: | Yes |
|---|
| Material(s): | Plastic, Metal, Compressor |
|---|
| ETL Listed: | Yes |
|---|
| ENERGY STAR Qualified : | No |
|---|
| Installation Required: | Yes |
|---|
| Installation Type: | Window Kit |
|---|
| Assembly Required: | Yes (window kit only) |
|---|
| Includes: | AC, Remote Control, Window Kit |
|---|
| Dimensions: | 18 9/10"L x 17 1/10"W x 32"H |
|---|
| Weight: | 88 lbs. |