Buy Your Friedrich Kuhl Air Conditioner At RoomAire.com!
Product Description
The Friedrich Kuhl YS10M10 is unlike any air conditioner ever made. The YS10M10 Room Air Conditioner Heat Pump has 9500 BTU's and a 11.7 EER. The YS10M10 runs on 115 Voltage. The Friedrich Kuhl YS10M10 has many comfort and convenience features including a built-in programmable 7 day thermostat, 24 hour timer, 8 Way air flow control, LCD Control Panel and a 7 year battery backup which save settings in case of a power interruption. The Friedrich Kuhl YS10M10 also has a washable, antimicrobial air filter and a check filter reminder.
The Friedrich Kuhl YS10M10 can be installed either through a window or through a wall and has a slide out chassis for easy maintenance. The Friedrich Kuhl YS10M10 is Energy Star Rated.
Commercial grade durability.
Optional wired wall thermostat.
Built-in programmable 7 day thermostat.
24 hr. timer.
3 cooling, heating and fan-only speeds.
Automatic temperature and fan speed adjustment.
Comfortwatch technology samples the air to more accurately maintain the set temperature.
8-way air flow control.
Auto-changeover from cool to heat, or heat to cool, to maintain desired temperature.
Temperature readout can alternately display set temperature, room temperature and outdoor temperature, or digital clock as selected.
Optional control panel lockout.
Scratch resistant cabinet.
LCD panel auto dims if not in use.
Nightlight mode.
7 yr. battery provides back up system that saves settings if power is interrupted.
Steel inner wall and extra dense insulation materials block outdoor noise.
Vibration isolating design and components diminish traditional operating noise.
Precision engineering maximizes air flow while delivering ultraquiet operation.
Superior fresh air intake and stale air exhaust vent.
Washable, antimicrobial air filter.
Optional premium filter when used in conjuction with standard filter provides superior air filtration with ratings as high as MERV 6, while also adsorbing odors and reducing ozone and VOCs.
Hinged door for easy filter access for easier maintenance.
Electronic maintenance indicators include check filter reminder and error code storage.
Auto Fan mode saves money by conserving energy.
Energy Star qualified.
Environmentally-friendly R-410A refrigerant.
Recyclable packaging.
RoHS compliant.
EntryGard anti-intrusion protection-steel retaining wire secures the chassis to the sleeve to deter 'kick-in' intrusion.
Electrical current protected powercord.
Insect barrier.
Protective rear grille.
Install in a window or thru the-wall.
Slide-out chassis for more permanent installation and easier access for maintenance.
Optional heavy duty window installation hardware.
Rugged hardboard side panels for a more permanent installation.
Power cord can run either left or right.
Firm grip handles for easier chassis installation and removal.
Front cover attaches easily and securely. Nut driver included
The Friedrich Kuhl YS10M10 can be installed either through a window or through a wall and has a slide out chassis for easy maintenance. The Friedrich Kuhl YS10M10 is Energy Star Rated.
Features
Note: This Heat Pump model operates on 115V with no backup electric heat for temperatures below 40 degrees..Comfort and Convenience
Superior Sound Reduction Technology
Superior Filtration
Earth Friendly
Safety and Security Features
Installation Features
Quick Specs:
| Cooling Capacity: | 9,500 BTU |
| Heating Capacity: | 7,500 BTU |
| Volts Rated: | 115 Volts |
| Cooling Amps: | 7.8 Amps |
| Cooling Watts: | 812 Watts |
| Heating Amps: | 7.6 Amps |
| Heating Watts: | 743 Watts |
| COP: | 3.0 |
| Energy Efficiency Ratio (ERR): | 11.7 |
| Moisture Removal: | 1.9 Pints/Hr. |
| Room Side Air Circulation: | 285 CFM |
| Sleeve Type: | S |
| Circuit Rating/Breaker | |
| Circuit Rating Breaker or T-D Fuse: | 125V - 15A |
| Plug Face (NEMA#): | 5-15P |
| Power Cord Length: | 6 Ft. |
| Dimensions and Weights | |
| Width: | 25 15/16" |
| Depth with Front: | 29" |
| Shell Depth to Louvers: | 8 3/4" |
| Height: | 15 15/16" |
| Min. Extension Into Room: | 5 3/4" |
| Min. Extension Outside: | 16 15/16" |
| Window Width - Min.: | 27 3/8" |
| Window Width - Max.: | 42" |
| Net Weight: | 113 Lbs. |
| Thru-the-Wall Installation Finished Hole | |
| Width: | 26 3/16" |
| Max. Depth: | 7 3/8" |
| Height: | 16 3/16" |
Find Similar Products By Category
Friedrich Kuhl Series YS12M33 12,100 BTU Room Air Conditioner with 1,139 Watt Heat Pump, R-...
Friedrich Kuhl Series YM18M34 18,200 BTU Room Air Conditioner with 1,833 Watt Heat Pump, R-...
Friedrich Kuhl Series YL24M35 24,000 BTU Room Air Conditioner with 2,610 Watt Heat Pump, R-...
Friedrich Kuhl Series ES12M33 11,700 BTU Room Air Conditioner with 3,500 Watt Electric Heat...
Friedrich Kuhl Series ES15M33 14,500 BTU Room Air Conditioner with 3,500 Watt Electric Heat...
Friedrich Kuhl Series EM18M34 17,500 BTU Room Air Conditioner with 4,200 Watt Electric Heat...
▪ View all »



