Friedrich MW09Y3J 9000 BTU 230/208V Indoor Wall Mount Unit For Multi Zone System
Product Description
Friedrich MW09Y3J 9000 BTU 230/208V Indoor Wall Mount Unit For Multi Zone System
Features
- Energy Star Qualified
- Use less energy than standard air conditioners reducing your energy usage, and ultimately lowering your utility bills.
- Effortless Remote Temperature Control
- Remote control thermostat precisely maintains preset room temperature, so you can remain comfortable at all times.
- Programmable 24-Hour On/Off Timer
- You can ensure your home will be cool and comfortable when you want it to be without having to worry about running up your utility bills.
- The built-in timer allows you to preset the unit to turn on and off in half-hour increments.
- Energy Saver Mode
- Reduce your utility bills in this mode.
- It cools similarly to central air, with the unit turning on and off at different intervals.
- Ensures the room temperature stays at the set temperature.
- Multi-Speed Fan
- Features three different fan speeds, for more cooling flexibility.
- Sleep Mode
- With Sleep Mode, the temperature gradually increases a few degrees over the evening.
- Saves energy and creating a comfortable environment during the evening hours.
- Remote Control
- Offers you the flexibility to control the temperature and fan speed from anywhere in the room.
- Effortless Clean Filter
- Their antibacterial filter reduces bacteria, room odors and other airborne particles for a healthier, more comfortable environment.
- Power Cord
- Comes with an extra long three-prong cord - makes extension cords unnecessary.
- Effortless Restart
- Automatically resumes operating at its previous settings when power is restored to your unit.
- Clean Filter Alert
- Alert notifies you when your filter needs to be cleaned so you don't have to keep track of it yourself.
- Ready-Select Controls
- Easily select options with the touch of a button.
Quick Specs:
| General | |
| Operating Mode: | Cooling with Heat Pump |
| Component Type: | Indoor Unit |
| Indoor Unit Placement Type: | Wall Mount |
| Wireless Remote Control(s) Included: | Yes |
| Wired Remote Control(s) Included: | Optional |
| Power & Electrical Specifications | |
| BTU Class: | 9000 BTUs |
| Heating Capacity: | 10800 BTUs |
| Cooling Capacity: | 10800 BTUs |
| Power Source V / Hz / Ø: | 208/230/60/1 |
| Performance | |
| Moisture Removal: | 2.6 Pts./Hr. |
| Airflow Rate - Low: | 124 CFM |
| Airflow Rate - Quiet: | 124 CFM |
| Airflow Rate - Low: | 212 CFM |
| Operating Sound Level - Quiet: | 19 dB |
| Operating Sound Level - Low: | 24 dB |
| Operating Sound Level - Medium: | 33 dB |
| Operating Sound Level - High: | 38 dB |
| Refrigeration System | |
| Connections: | Flare |
| Liquid Line O.D.: | 1/4" |
| Suction Line O.D.: | 3/8" |
| Features | |
| Auto Operation: | Yes |
| Automatic Louver Adjustment: | Yes |
| Auto-Changeover: | Yes |
| Program Timer: | Yes |
| Surge Cool/Heat: | Yes |
| Soft Start: | No |
| Hot Start Heating Function: | No |
| Quiet/Sleep Mode: | Yes |
| Human Detection Technology: | No |
| Dehumidifying Mode: | Yes |
| Air Filter: | Washable |
| Room Freeze Protection: | No |
| Defrost/De-icing: | No |
| Auto-Restart on Power Failure: | Yes |
| Self-Cleaning Indoor Coil: | Yes |
| Self-Diagnosis: | No |
| Built-in Drain Pump: | No |
| Condensate Sensor Connection: | Yes |
| Hidden Display: | No |
| Manual Power Switch: | Yes |
| Warranty Info | |
| Warrantee Terms: | 5 Years, Parts Only |
| Dimensions and Weights | |
| Width: | 35 1/4" |
| Depth: | 8 1/4" |
| Height: | 11 1/4" |
| Net Weight: | 27 Lbs. |
| Shipping Weight: | 27 Lbs. |





