Discontinued
Product Description
This model has been discontinued. Please see the FFTH1222R2 as a direct replacement.
Frigidaire FRA12EHT2 12,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner with 3,450 Watts Electric Heat, 9.0 Energy Efficiency Ratio, 640 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds and Remote Control
Frigidaire FRA12EHT2 12,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner with 3,450 Watts Electric Heat, 9.0 Energy Efficiency Ratio, 640 sq. ft. Cooling Area, 3 Fan Speeds and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 12,000/11,700 BTU |
| BTU (Heat): | 10,600/8,600 BTU |
| Dehumidification: | 3.5 Pints/Hour |
| Cool Area: | 640 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.0 |
| Electrical | |
| Volts: | 230/208 Volts |
| Amps (Cool): | 5.9/6.6 Amps |
| Amps (Heat): | 15.6/14.3 Amps |
| Watts (Cool): | 1,335/1,300 Watts |
| Watts (Heat): | 3,450/2,800 Watts |
| Length of Power Cord: | 6 Ft. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI (6-20P) |
| Features | |
| Electronic Controls: | Ready-Select Controls |
| Fan Speeds (Cool / Fan / Heat): | 3 / 3 / 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On / Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | No |
| Remote Control: | Full-Function with Heat |
| Air CFM (High / Med / Low): | 305 / 279 / 255 |
| Air Direction Control: | 4-Way |
| Fresh Air / Exhaust Vent / Closed: | No / No / Yes |
| Filter Type: | Antimicrobial Mesh |
| Filter Access: | Slide-Out |
| Slide-Out Chassis: | No |
| Cabinet Louvers: | No |
| Rear Grille: | Optional |
| Window Mounting Kit: | Optional |
| Certifications | |
| ENERGY STAR: | No |
| Performance: | AHAM |
| Specifications | |
| Refrigerant: | R410A |
| Approx. Shipping Weight: | 86 Lbs. |
| Dimensions | |
| Overall Width: | 24" |
| Overall Depth: | 20 1/2" |
| Overall Height: | 14 1/2" |
| Wall Cutout Width: | 25 1/2" |
| Wall Cutout Thickness: | 18" Max. |
| Wall Cutout Height: | 15 1/4" |


