Discontinued
Product Description
This model has been discontinued. Please see the FFTH0822R1 as a direct replacement.
Frigidaire FRA08EHT1 8,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner with 1,250 Watt Electric Heat, 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 350 sq. ft. Cooling Area and Remote Control
Frigidaire FRA08EHT1 8,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner with 1,250 Watt Electric Heat, 9.4 Energy Efficiency Ratio, R-410A Refrigerant, 350 sq. ft. Cooling Area and Remote Control
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 8,000 BTU |
| BTU (Heat): | 4,200 BTU |
| Dehumidification: | 1.8 Pints/Hour |
| Cool Area: | 350 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.4 |
| Features | |
| Controls: | Electronic |
| Control Panel Location: | Top Left Corner |
| Fan Speed (Cool): | 3 |
| Fan Speed (Fan): | 3 |
| Fan Speed (Heat): | 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Save: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24 Hour On/Off Timer: | Yes |
| Remote Control: | Full Function with Heat |
| Air CFM (High): | 273 CFM |
| Air CFM (Med): | 223 CFM |
| Air CFM (Low): | 206 CFM |
| Motor RPM (High): | 1,320 RPM |
| Motor RPM (Med): | 1,160 RPM |
| Motor RPM (Low): | 1,020 RPM |
| Air Discharge: | Top Part-Width |
| Air Direction: | 4-Way |
| Vent Closed: | Yes |
| Filter Type: | Anti-Bact Mesh |
| Filter Accessory: | Slide-Out |
| Window Mounting Kit: | Universal Trim Kit |
| Unique Accessories Available: | Window Mount Kit EA102T, Outside Grill EA109T |
| Warranty: | 1 Yr Full/5 Yr Sealed System |
| Electrical | |
| Volts / Hertz: | 115V / 60 Hz |
| Amps (Cool): | 7.4 Amps |
| Amps (Heat): | 11.5 Amps |
| Watts (Cool): | 850 Watts |
| Watts (Heat): | 1,250 Watts |
| Length of Power Cord: | 6 Ft. |
| Plug Type: | LCDI 5-15P |
| Certifications | |
| Energy Star Certified: | No |
| Performance Certification: | AHAM |
| Safety Certification: | UL/CUL (SA11087) |
| Refrigeration: | R-410A |
| Dimensions and Weights | |
| Width: | 24" |
| Depth: | 20 1/2" |
| Height: | 14 1/2" |
| Maximum Wall Thickness: | 18" |
| Wall Cut-Out Width: | 25 1/2" |
| Wall Cut-Out Height: | 15 1/4" |
| Product Weight: | 63 Lbs. |
| Approx. Shipping Weight: | 73 Lbs. |


