Friedrich 9,300 BTU Portable Air Conditioner with 212 CFM, 3 Fan Speeds, Self Evaporative Condensate System, 24 Hour Timer, LCD Remote and Bucketless Design
Features
LCD remote controlPlugs into a standard 115-volt outletEnironmentally friendly R-410A refrigerantCools or dehumidifiesExhaust hoses that extend from 24" to 60" and a window kit included6-foot long power cordVenting the unit to the outside is required for operating efficiency
Quick Specs:
| Performance |
| Cooling Capacity: | 9,300 BTU/h |
| Energy Efficiency Rating (EER): | 9.4 |
| Air Movement: | 212 CFM |
| Moisture Removal: | 5.0 Pts/Hr. |
| Bucketless Design: | Yes |
| Specifications |
| Rated Current: | 10.8 Amps |
| Refrigerant Type: | R410A |
| Power Supply: | 115 Volts |
| Circuit Rating/Breaker |
| Circuit Rating/Breaker: | 125V - 15A |
| Plug Face (NEMA#): | 5-15P |
| Power Cord Length: | 6 Ft. |
| Dimensions and Weights |
| Width: | 19 1/4" |
| Depth: | 15 1/2" |
| Height: | 33 1/2" |
| Hoses Extension: | 24" to 60" |
| Window Opening: | 26" Min. to 46" Max. |
| Net Weight: | 80 Lbs. |