DISCONTINUED
Product Description
Frigidaire FFRS1222Q1
12,000 BTU Slider/Casement Air Conditioner with 9.5 EER, R-410A Refrigerant, 3.6 Pts/Hr Dehumidification, 550 sq. ft. Cooling Area, Energy Saver and Remote Control
This model has been DISCONTINUED by the manufacturer.
This model has been DISCONTINUED by the manufacturer.
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 12,000 BTU |
| Dehumidification: | 3.6 Pints / Hour |
| Cool Area (Up To Sq. Ft.): | 550 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 9.5 |
| Electrical | |
| Volts: | 115 Volts |
| Amps (Cool): | 11.6 Amps |
| Watts (Cool): | 1,260 Watts |
| Length Of Power Cord (Min. / Max.): | 6 Ft. / 6.5 Ft. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI (5-15P) |
| Features | |
| Controls: | Ready-Select Controls |
| Fan Speeds (Cool): | 3 |
| Fan Speeds (Fan): | 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Saver Mode: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24-Hour On / Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | No |
| Remote Control: | Full-Function |
| Air CFM (High/Med/Low): | 339/305/278 CFM |
| Air Direction Control: | 4-Way |
| Fresh Air / Exhaust Vent / Closed: | No / Yes / Yes |
| Filter Type: | Antibacterial Mesh |
| Filter Access: | Slide-Out |
| Slide-Out Chassis: | No |
| Window Mounting Kit: | Pleated Quick Mount (Included) |
| Warranty: | Yes |
| Specifications | |
| Energy Star: | No |
| Performance: | AHAM |
| Refrigerant: | R410a |
| Dimensions and Weights | |
| Overall Width: | 14 1/5" |
| Overall Depth: | 23 1/2" |
| Overall Height: | 20 1/4" |
| Window Width: | 15 1/2" |
| Window Height: | 21 1/2" Min. - 40" Max. |
| Wall Cutout Thickness: | 8 1/2" Max. |
| Shipping Weight (Approx.): | 90.0 Lbs. |


