Discontinued- Frigidaire FFRA2922Q2 28,500 BTU Window Room Air Conditioner
Product Description
Frigidaire FFRA2922Q2 28,500 BTU 230/208V 8.5 EER Cool Only Window Room Air Conditioner w/Electronic Controls.
There is a new version of this model under item code FFRA2822R2.
There is a new version of this model under item code FFRA2822R2.
Quick Specs:
| Performance | |
| BTU (Cool): | 28,500/28,000 BTU |
| Dehumidification: | 9.5 Pints / Hour |
| Cool Area (Up To Sq. Ft.): | 1,900 Sq. Ft. |
| Energy Efficiency Ratio: | 8.5 |
| Electrical | |
| Volts: | 230/208 Volts |
| Amps (Cool): | 14.8/16.0 Amps |
| Watts (Cool): | 3,365/3,300 Watts |
| Length Of Power Cord (Min. / Max.): | 5 Ft. / 6 Ft. |
| Plug Type (NEMA): | LCDI (6-30P) |
| Features | |
| Controls: | Ready-Select Controls |
| Fan Speeds (Cool): | 3 |
| Fan Speeds (Fan): | 3 |
| Low Voltage Start-Up: | Yes |
| Auto Cool Function: | Yes |
| Energy Saver Mode: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Filter Check: | Yes |
| 24-Hour On / Off Timer: | Yes |
| Clean Air Ionizer: | Yes |
| Remote Control: | Full-Function Remote Thermostat |
| Air CFM (High/Med/Low): | 535/485/429 CFM |
| Air Direction Control: | 8-Way |
| Fresh Air / Exhaust Vent / Closed: | Yes / Yes / Yes |
| Filter Type: | Antibacterial Mesh |
| Filter Access: | Tilt-Out |
| Slide-Out Chassis: | Yes |
| Window Mounting Kit: | Pleated Quick Mount (Included) |
| Warranty: | Yes |
| Specifications | |
| Performance: | AHAM |
| Refrigerant: | R410a |
| Dimensions and Weights | |
| Overall Width: | 26 1/2" |
| Overall Depth: | 26 1/2" |
| Overall Height: | 18 5/8" |
| Window Width: | 31" Min. - 42" Max. |
| Window Height: | 19 1/2" Min. |
| Wall Cutout Width: | 26 3/4" |
| Wall Cutout Thickness: | 10" Max. |
| Wall Cutout Height: | 18 7/8" |
| Shipping Weight (Approx.): | 159.0 Lbs. |


