Friedrich M18CF 18,000 BTU Single Zone Wall-Mounted Ductless Split System with Advanced Inverter Technology, LCD Wireless Remote and 415 CFM Room Air Circulation (MW18C3F Indoor /MR18C3F Outdoor)
Product Description
Friedrich M18CF 18,000 BTU Single Zone Wall-Mounted Ductless Split System with Advanced Inverter Technology, LCD Wireless Remote and 415 CFM Room Air Circulation (MW18C3F Indoor /MR18C3F Outdoor)
Features Auto Swing louvers (up/down) Continuous 'Air Sweep' Auto-restart Auto-shut flaps Washable, reusable air filters Low-ambient operation Removable front grille Wireless Remote 24-hour timer Sleep Timer Auto/cool/dry/fan modes Four fan speeds: high/medium/low/quiet, plus auto-fan Four different transmitter codes Secured remote control holder
Features
Quick Specs:
| Dimensions & Weight | |
| Indoor Unit Width: | 31 1/8" |
| Indoor Unit Height: | 10 7/8" |
| Indoor Unit Depth: | 8 1/2" |
| Indoor Unit Net Weight: | 21 lbs. |
| Indoor Unit Shipping Weight: | 26 lbs. |
| Outdoor Unit Width: | 31 1/8" |
| Outdoor Unit Height: | 22 3/4" |
| Outdoor Unit Depth: | 12 3/8" |
| Outdoor Unit Net Weight: | 88 lbs. |
| Outdoor Unit Shipping Weight: | 98 lbs. |
| Performance Ratings | |
| Indoor Model: | MW18C3F |
| Outdoor Model: | MR18C3F |
| Capacity Cooling: | 18,000 BTU/h |
| SEER: | 19.0 |
| Moisture Removal: | 5.9 Pts/h |
| Airflow (Quiet, Low, Med, High): | 240/290/355/415 CFM |
| Sound Rating - Indoor: | 25/32/38/44 dB-A |
| Sound Rating - Outdoor: | 50 dB-A |
| Operating Range: | 0 - 115°F |
| Electrical Data | |
| Power Source: | 230/208-60-1 |
| Min. Ampacity: | 16A |
| Cooling Watts: | 1,730W |
| Max. TD Fuse/Breaker: | 20A |
| Refrigeration System | |
| Refrigerant: | R410A |
| Compressor Type: | Inverter |
| Connections: | Flare |
| Liquid Line O.D.: | 1/4" |
| Suction Line O.D.: | 1/2" |
| Factory Precharge: | 49 ft. |
| Max. Line Length: | 66 ft. |
| Max. Height Difference: | 49 ft. |
Find Similar Products By Category
Friedrich M09CH 9,000 BTU Single Zone Wall-Mount Ductless Split System with 14 EER, 22 SEER...
Friedrich M24CG 24,000 BTU Single Zone Wall-Mount Ductless Split System with 10.0 EER, 17.5...
Friedrich M30CG 30,700 BTU Single Zone Wall-Mount Ductless Split System with 9.5 EER, 16.5 ...
Friedrich M36CG 33,000 BTU Single Zone Wall-Mount Ductless Split System with 8.5 EER, 15.5 ...
Friedrich M09YH 8,500 BTU Single Zone Wall-Mount Ductless Split System with 10,000 BTU Heat...
▪ View all »


